Instalare de preot în parohia Bora

Vineri 01 noiembrie Parintele Protopop Dumitru Draghici insotit de un sobor de preoti a oficiat slujba acatistului Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu in biserica parohiei Bora.

La finalul slujbei parintele Agapie Ilie, a fost prezentat in fata credinciosilor si instalat oficial in postul de preot paroh conform hotararii Permanentei Consiliului Eparhial.

Conform traditiei parintele protopop i-a inmanat noului preot simbolurile si totodata fundamentele misiunii preotesti: Sfanta Evanghelie, Sfanta Cruce precum si cheia bisericii, apoi i-a oferit in dar din partea Protopopiatului un Molitfelnic pentru a sluji cu timp si fara timp in mijlocul credinciosilor ce i s-au incredintat spre pastorire.

La final parintele Ilie Agapie a multumit Preasfintitului parinte Vincentiu pentru increderea acordata, parintelui Protopop pentru grija purtata si tuturor celor prezenti pentru sustinerea in acest frumos inceput de drum in misiunea preoteasca.
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...