Instalare de preot în parohia Bora

Vineri 01 noiembrie Părintele Protopop Dumitru Drăghici însoţit de un sobor de preoţi a oficiat slujba acatistului Preasfintei Născătoare de Dumnezeu în biserica parohiei Bora.

La finalul slujbei părintele Agapie Ilie, a fost prezentat în faţa credincioşilor şi instalat oficial în postul de preot paroh conform hotărârii Permanenţei Consiliului Eparhial.

Conform tradiţiei părintele protopop i-a înmânat noului preot simbolurile şi totodată fundamentele misiunii preoţeşti: Sfânta Evanghelie, Sfânta Cruce precum şi cheia bisericii, apoi i-a oferit în dar din partea Protopopiatului un Molitfelnic pentru a sluji cu timp şi fără timp în mijlocul credincioşilor ce i s-au încredinţat spre păstorire.

La final părintele Ilie Agapie a mulţumit Preasfinţitului părinte Vincenţiu pentru încrederea acordată, părintelui Protopop pentru grija purtată şi tuturor celor prezenţi pentru susţinerea în acest frumos început de drum în misiunea preoţească.
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...