Cerc pastoral la parohia Bora

Preoţii din Cercul Pastoral numărul 1 Slobozia, s-au reunit miercuri de 13 februarie 2013, orele 17:00, la biserica cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”, din Parohia Bora, Protopopiatul Slobozia, unde sub protia P.C. Părinte Protopop Drăghici Dumitru, au săvârşit Sfânta Taină a Maslului.

La acest frumos moment de rugăciune a participat mulţime de credincioşi, atât din parohie cât şi din parohiile vecine.

După oficierea sfintei taine, P.C. Părinte Inspector Eparhial, Pătraşcu Constantin a ţinut un frumos cuvânt de învăţătură pe tema „Libertate şi resposabilitate în lumina credinţei”, evidenţiind datoria fiecărui creştin de a păstra şi transmite, prin viaţa şi faptele lui, credinţa ortodoxă, primită în dar de la părinţi.

În cadrul acestui frumos eveniment a fost lansată cartea de rugăciune „Puiule vino spre mine fiul meu”, ediţie bilingvă română – romă, editată, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte VINCENŢIU, de Episcopia Sloboziei şi Călăraşilor.

P.C. Părinte Protopop a dăruit cartea persoanelor de etnia romă, prezente în biserică, după care P.C. Părinte Paroh, Gangă Nicolae a prezentat site-ul parohiei Bora, iar la final, tânărul violonist Bolozan Ionuţ a susţinut un frumos moment artistic.
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...