Cerc catehetic la parohia Bora

În data de 7 noiembrie 2012 la orele 14 la parohia Bora cu hramul “Adormirea Maicii Domnului”, din municipiul Slobozia, protopopiatul Slobozia a avut loc cercul catehetic cu tema “ Îngerul meu păzitor”.

La această acţiune catehetică susţinută de preotul Paroh Gangă Nicolae au participat toţi preoţii care fac parte din cercul pastoral misionar numarul 1 Slobozia, cadre didactice de la Şcoala cu clasele I-IV Bora şi parinţi ai copiilor ce fac parte din grupul de cateheză al parohiei. În cadrul întâlnirii participanţii s-au bucurat de prezenţa PC Părinte Protopop Drăghici Dumitru, care a apreciat prezenţa copiilor în număr mare în majoritate copii de etnie romă şi priceperea cu care au lucrat fişele pregătite de preotul Gangă Nicolae.

Întâlnirea catehetică s-a dovedit a fi de folos pentru copii întrucât la final au putut spune când primim îngerul păzitor, ce rol au îngerii în viaţa noastră, şi cum sunt reprezentaţi îngerii în iconografia Bisericii Ortodoxe.

După ceteheză copii au primit din partea părintelui responsabil cu cateheza la nivel de protopopiat, Oancea Alexandru Constantin, câte o iconiţă cu Maica Domnului iar din partea parohiei au primit cate o prăjitură şi câte o cutiuţă de suc.

A consemnat preot Paroh Gangă Nicolae
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...