Cercul pastoral nr.1 reunit la Parohia Bora

“De este cineva bolnav intre voi sa cheme preotii Bisericii si sa se roage pentru el ungandul cu untdelemn in numele Domnului si rugaciunea credintei il va mantui pe cel bolnav, iar de va fi facut pacate se vor ierta lui“. (Sfantul Apostol Pavel)

Vineri 21 Septembrie 2012, orele 17, la biserica cu hramul “Adormirea Maicii Domnului”din cartierul Bora al municipiului Slobozia, s-a intrunit cercul pastoral numarul unu al Protopopiatului Slobozia alcatuit din preotii de la parohiile din oras.

In cadrul intrunirii, s-a oficiat Taina Sfantului Maslu sub protia PC Protopop Draghici Dumitru, inconjurat de un sobor de preoti membrii ai cercului pastoral.

Credinciosii parohiei au raspuns chemarii de a fi in comuniune de rugaciune cu preotii slujitori si pentru a implini indemnul Mantuitorului nostru Iisus Hristos: ”sa va rugati unul pentru altul,(…) unde sunt doi sau trei adunati in numele Meu acolo sunt si Eu in mijlocul lor”(Sf Scriptura) au participat in numar mare la Sfanta Taina.

Dupa sfantul Maslu, PC preot Paun Roman de la parohia “Buna Vestire“, a sustinut referatul cu tema: “Parohia-relatia dintre preotul paroh si enoriasi”, evidentiind doua aspecte:

– rolul important pe care il are preotul in parohie pentru o frumoasa activitate duhovniceasca ce are ca scop mantuirea credinciosilor;

– faptul ca in misiunea sa, preotul este sprijinit de organele deliberative ale parohiei: Adunarea Parohiala, Consiliul Parohial si Comitetul parohial cu ajutorul carora administreaza bunurile parohiei si duce la indeplinire proiectele parohiei.

Discutiile pe tema referatului au continuat la agapa organizata de preotii parohiei Bora, care au multumit preotilor pentru prezenta si participarea activa la rugaciune.

A consemnat preot Paroh Ganga Nicolae
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...