Ziua Internaţională a Rromilor

În data de 07.04.2013, la biserica parohială Bora cu hramul„Adormirea Maicii Domnului”, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte VINCENŢIU, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, a fost săvârşită Sfânta Liturghie, în limba română şi limba rromani, alternativ, de către preacucernicii preoţi: Daniel Gangă, Paraschiv Sorinel, Adam Ion, Ştefan Ionuţ, Gangă Nicolae.

După oficierea Sfintei Liturghii, sub protia Preacucernicului Părinte Protopop Drăghici Dumitru, s-a săvârşit slujba de pomenire a rromilor care au trecut la Domnul, victime ale măsurilor cu caracter represiv şi exterminator de-a lungul istoriei.

La această manifestare, inedită în sânul Bisericii noastre drept-măritoare, au participat oficialităţi judeţene şi locale: prof. Silvian Ciupercă, preşedintele Consiliului Judeţean Ialomiţa, dl. Stoica Alexandru, primarul Municipiului Slobozia, dl. Băcanu Valentin, viceprimarul Municipiului Slobozia, prof. Sandu Ion, inspector şcolar pentru minorităţi în cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean Ialomiţa.

De asemenea, au participat şi reprezentanţi ai unor ONG-uri rrome, precum: avocat Tabă Stănică – preşedintele Asociaţiei pentru Dezvoltare şi Incluziune Socială; ing. Vîlcu Costel – reprezentant Asociaţia „Dreptate şi Frăţie” Ialomiţa, Bratu Ion – lider rrom tradiţional, precum şi enoriaşi ai parohiei Bora, rromi şi români.

Acţiunea religioasă, prin care s-a marcat Ziua Internaţională a Rromilor, a fost urmată de o manifestare culturală organizată la „Centrul Educaţional Multifuncţional Bora”, în cadrul căreia a fost prezentată o expoziţie despre cultura şi istoria poporului rrom şi s-au rostit alocuţiuni despre semnificaţia zilei, Iar copiii beneficiari ai centrului educaţional au prezentat un program artistic tradiţional.

A consemnat,

Preot Paroh Gangă Nicolae
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...