Învăţăm să încondeem ouă pentru sfintele Paşti

În ziua de joi 5 Aprilie 2012 elevii de la Şcola cu clasele I-IV din cartierul Bora municipiul Slobozia, alături de doamna învăţător Beciu Elisabeta, au vizitat biserica cu hramul „Buna vestire” şi Muzeul Naţional al Agriculturii, unde au avut prilejul să încodeeze câte un ou respectând indicaţiile muzeografilor din această institţie.

Preotul paroh Gangă Nicolae care i-a însoţit le-a explicat elevilor ce simbolizează oul înroşit şi cum trebuie să se pregătească creştinii pentru marea sărbătoare a Învierii Domnului nostru Iisus Hristos, şi i-a îndemnat pe toţi sa participe împreună cu părinţi lor la slujbele ce se vor oficia în bisericuţa din parohia lor pe parcursul săptămânii patimilor.

Elevii au fost încântaţi de ceea ce au văzut şi de faptul că au reuşit să încondeeze ei singurei câte un ouşor.

Elevii şcolii sunt aşteptaţi la biserica cu hramul „Adormirea Maicii Domnului” din cartier în ziua de Duminica Floriilor să participe cu crenguţe de salcie în mână la Sfânta Liturghie alături de ceilalţi enoriaşi ai parohiei.

A consemnat preot paroh Gangă Nicolae.
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...